Czy nierzetelny news to już fake news czy tylko partactwo dziennikarskie?

Zakup przez Polskę 2 Baterii systemów rakietowych PATRIOT odbił się szerokim echem na całym świecie. Media na wszystkich kontynentach odnotowały, że nasz kraj pozyskał broń zdolną strącać rosyjskie rakiety balistyczne ISKANDER. W newsach duży nacisk położono na cenę – ponad 4,7 mld $, natomiast zdecydowanie mniejszy, na fakt, że mamy dostać od USA nie tylko zaawansowane uzbrojenie wraz z 200 pociskami PAC 3 MSE, ale również warte około 300 mln $ inwestycje w przemysł zbrojeniowy. Trudno się dziwić takiemu ukierunkowaniu informacji. To co dla nas powinno być istotne oprócz kwestii bezpieczeństwa, to fakt w jaki sposób miliardy wydane na PATRIOTY będą kołem zamachowym dla naszej gospodarki, co oczywiście raczej nie interesuje obywatela na drugim końcu świata.

Za czasów rządu PO-PSL strona polska w mechanizmie zamówienia FMS (SOLE-SOURCE) wykluczyła z trybu negocjacji międzyrządowych wybór np. współpracy z NORTHTROP GRUMMAN jak i w formule G2G nie zagwarantowała pożądanego przez polski przemysł transferu kluczowych technologii poprzez offset. Wówczas przedmiotem rozmów z rządem USA był jedynie zakup leciwych systemów PATRIOT, a rozmowy o pozyskaniu PATRIOT NEXT GENERATION utknęły w martwym punkcie.

W obecnej konfiguracji w każdej baterii są dwie jednostki ogniowe złożone z sektorowego radaru i czterech wyrzutni, jak wiemy jest to inna konfiguracja jak w wojskach amerykańskich gdzie każda bateria to jedna jednostka ogniowa. Nasz system obrony rakietowej będzie również wyposażony w sieciocentryczny system zarządzania obroną powietrzną IBCS produkcji NORTHTROP GRUMMAN i będzie pozyskany jeszcze przed jego wejściem do produkcji seryjnej. O pełnej konfiguracji naszego przyszłego systemu antyrakietowego w różnych mediach zostało już wszystko napisane. Natomiast niewątpliwym faktem jest, że obecna struktura pozyskania nowej generacji PATRIOTÓW jest sukcesem Rządu PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI i ich negocjatorów.

Na naszym podwórku informacja o zakupie PATRIOTÓW nie była podana przez niektóre media w sposób obiektywny i bezstronny. Największy portal specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa i obronności, czyli DEFENCE24.PL, poświęcając na swoich łamach dużo miejsca samemu kontraktowi, zamieszczając wywiady z osobami zaangażowanymi w negocjacje zakupu systemu oraz z przedstawicielami dostawcy- firmą RAYTHEON, wykazał się niesamowitymi wręcz umiejętnościami redaktorskimi aby nie wspomnieć w żadnym z opublikowanych materiałów, że w w/w kupowanym przez Polskę uzbrojeniu od kilku lat instalowane są kluczowe elementy systemu łączności, opracowane, wyprodukowane i wdrożone przez krajowa firmę TELDAT. To zastanawiające, że pomimo zawartego tak ważnego kontraktu portal DEFENCE24.pl z uporem maniaka pomija ten fakt, a w zamian rozpisuje się o wieloletniej współpracy RAYTHEON-a z PIT RADWAR-em. Czy przypadkiem chodzi o rywalizację spółki do niedawna kierowanej przez Ryszarda Kardasza z TELDATEM? Fakt ten może potwierdzać milczenie DEFENCE24.PL o pewnych nieprawidłowościach w przetargu na BMS-a, który zamiast być realizowany w otwartej formule, takiej która dałaby szansę na zaprezentowanie wojsku wszystkich polskich producentów w tym i znanemu teldatowskiemu JAŚMINOWI, ograniczono tylko do spółek państwowych, czyli PGZ i PIT RADWAR. Pomijanie przez DEFENCE24.PL informacji o wieloletniej i owocnej współpracy TELDATU z RAYTHEONEM przy zestawach PATRIOT jest niestety ze szkodą dla nas wszystkich. Być może przedstawiciele tej firmy mogliby nauczyć managerów z PGZ, a w szczególności z PIT RADWAR, którzy maja przygotować offset do umów na dostawy broni, jakie są wymagania amerykańskiego koncernu w dziedzinie jakości, terminowości, przeróżnych norm, etc. Łato jest uwierzyć bowiem, że będzie to współpraca różowa, łatwa i przyjemna, a potem płakać, że coś nie wyszło „bośmy czegoś nie wiedzieli czy nie przewidzieli”, a produkcyjne możliwości PIT RADWARU są już niestety legendarne.

Zobacz również

TELDAT UHONOROWANY PRZEZ RAYTHEON IDS NAGRODĄ DOSKONAŁY DOSTAWCA

Jest nią kolejne ważne wyróżnienie Raytheon IDS przyznane