Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbyła się w dniach 3 – 6 września 2019 roku i upłynęła pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych. Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszyły Międzynarodowe Targi Logistyki „LOGISTYKA”, które w bieżącym roku obchodziły jubileusz 25. lecia. Była to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów.

W 2019 roku Salon Obronny również zapełnił sprzętem wojskowym wszystkie 7 hal kieleckiego ośrodka oraz teren zewnętrzny. Jak co roku pośród wystawców uzbrojenia można było znaleźć i zobaczyć prawdziwe „perełki” polskiego i zagranicznego przemysłu obronnego, na szczególną uwagę zwróciła firma TELDAT z Bydgoszczy. Firma otrzymała Defendera za Węzły Teleinformatyczne (WTi) w wersji kontenerowej (aparatowni) i przenośnej, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że firma TELDAT od wielu lat jest w łańcuchu dostaw amerykańskiego giganta zbrojeniowego Raytheon. TELDAT produkuje dla najnowszej generacji systemów Patriot bardzo wysublimowane części dla szeroko-pojętej teleinformatyki. Kolejną bardzo ciekawą firmą wystawiającą się na targach MSPO była firma WZL 2 (Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.) z Bydgoszczy wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, widać było, iż WZL 2 ma aspiracje do bycia w niedalekiej przyszłości głównym graczem w ramach szeroko-pojętego serwisu samolotów najnowszej generacji w tej części Europy. Polska myśl techniczna to zarówno firmy prywatne takie jak TELDAT, ale również firmy państwowe wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na firmę WZE S.A. (Wojskowe Zakłady Elektroniczne Spółka Akcyjna) z Zielonki, która już współpracuje z zagranicznymi producentami sprzętu wojskowego czy to w ramach offsetu czy w ramach czystej współpracy biznesowej. WZE S.A. z Zielonki może poszczycić się kolejną już generacją LANCY antydronowej. Bardzo cieszy fakt, że takie obszary jak „space industry” zaczynają odgrywać ważną rolę w planowaniu rozwoju polskich firm zbrojeniowych. Bardzo udanym produktem okazał się STOPFIRE – system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, polskiej firmy WCBKT z Warszawy, wchodzącej w skład polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno Technologiczne S.A. jest kontynuatorem Zakładu Produkcji Doświadczalnej Wojskowej Akademii Technicznej i wpisuje się w budowanie potencjału obronnego państwa. System STOPFIRE to flagowy produkt przeznaczony do ochrony przed pożarem i wybuchem w przedziałach wozu bojowego i według danych podanych przez producenta system ten gasi pożar w czasie 150ms od momentu wykrycia pożaru.

Po raz pierwszy 51 procent wszystkich wystawców stanowili w tym roku wystawcy zagraniczni. Impreza gościła producentów i dystrybutorów wyrobów przemysłu obronnego z 31 krajów, przy czym jeden – Australia – był w tym roku debiutantem.

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku były Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4 , Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa.

Krajem wiodącym tegorocznego MSPO zostały Stany Zjednoczone. Wystawa Narodowa USA zaprezentowana została na powierzchni 1500 mkw. Nie zabrakło również stanowiska Departamentu Obrony USA oraz firm reprezentujących amerykański przemysł obronny. Ogromne zainteresowanie wzbudziła makieta wielozadaniowego samolotu piątej generacji, produkcji firmy Lockheed Martin Corporation. Na dzień dzisiejszy F-35 to niewątpliwe najlepsza maszyna na świecie, stąd takie zainteresowanie publiczności i osób decydujących o przyszłych zakupach i rozwoju w ramach modernizacji polskiej armii. W trakcie targów odbywały się też seminaria organizowane przez stronę amerykańską we współpracy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej.

Organizowano liczne seminaria i konferencje. Zaplanowano także wizyty attaché wojskowych akredytowanych w Polsce. Ważnym punktem MSPO stały się spotkania firm branży przemysłu obronnego z Sekretarzami i Podsekretarzami Stanu MON, MSZ, Rozwoju, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz NCBR.

Tradycją MSPO jest przyznawanie prestiżowych nagród, w tym najważniejszej – Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP. Wśród równie ważnych nagród znalazły się: Nagroda Defender , Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej, nagrody Ministrów innych resortów, między innymi nagroda Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Swoje wyróżnienia podczas gali Salonu Obronnego przyznali również: Komendant Główny Policji, Komendant Główny PSP, Komendant Główny Straży Granicznej „Laur Graniczny”, Szef Inspektoratu WSZ, Dowódca Generalny RSZ, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Defendery 2019 trafiły do rąk szefów następujących firm i podmiotów:

 • Konsorcjum WTI: TELDAT Sp. z.o.o. sp.k. (lider) z Bydgoszczy, Siltec Sp. z o.o. z Pruszkowa za węzeł teleinformatyczny w wersji przenośnej;
 • UMO Sp. z o.o. z Zielonki za bezzałogowiec Black Hornet Nano;
 • CSVeterans spółka cywilna Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z BUMEX Paweł Wychowaniec i HYDRONAUKA Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy za technologię i urządzenia do termohydrografiki;
 • CELTECH Sp. z o.o. z Poznania za kontenerową pralnię polową KPP-600;
 • Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z należącymi do niej spółkami: Hutą Stalowa Wola S.A., Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic; Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. z Poznania, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. z Grudziądza i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej za koncepcję wariantową niszczyciela czołgów;
 • Konsorcjum w składzie: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (lider) z Zielonki, AUTOCOMP MANAGEMENT Sp. z o.o. ze Szczecina za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5 (Table Top Trainer-TTT-Leo 2A5);
 • Konsorcjum w składzie: Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A. (lider) z Bydgoszczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (konsorcjant) z Zielonki za pierwszy polski mało-wrażliwy ładunek wybuchowy elaborowany w prototypie pocisku artyleryjskiego wraz ze stanowiskiem badawczym oraz kompletem badań zgodnych z wymaganiami STANAG 4439;
 • GRUPA WB / WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ;
 • PCO S.A. z Warszawy za lornetkę termowizyjną NPL-1T AGAT;
 • SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., Bielsko-Biała za ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8×4.
 • Specjalne wyróżnienie dla Fabryki Broni “Łucznik-Radom” oraz WAT przyznał gen. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, za samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT kalibru 7,62×51 mm.

Zobacz również

KOLEJNY MIĘDZYNARODOWY SUKCES C3IS JAŚMIN

Odniósł go Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS