W dniach 17-18 maja br., już po raz XII w Bydgoszczy odbyła się Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR w Bydgoszczy, która jak co roku (pomimo rocznej przerwy) cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających gości i wystawców.

AIR FAIR „Wszystko dla lotnictwa” to wydarzenie mające na celu popularyzację lotnictwa cywilnego i wojskowego. Otwierający tegoroczną imprezę Leszek Walczak, prezes WZL nr 2, podkreślał, że celem organizatorów jest nie tylko pokazanie potencjału przemysłu i świata nauki, ale również integracja środowisk lotniczych. – Air Fair to spotkanie specjalistów i pasjonatów lotnictwa, którzy wspólnie mogą się zmierzyć z wyzwaniami stojącymi przed polskim lotnictwem i pracującym na jego rzecz przemysłem.

Podczas wydarzenia wręczone zostały nagrody- Statuetki Air Force 2019 I i II stopnia oraz wyróżnienia. Dwie pierwsze pozycje na liście nagród otwierają firmy zagraniczne: Pierwsza to ukraińska The State Specialized Foreign Trade Firm „PROGRESS”- nagroda I stopnia w uznaniu za 15 lat współpracy w realizacji remontów i dostaw komponentów lotniczych dla Polskich Sił Powietrznych. Druga na liście znalazła się amerykańska Lockheed Martin Corporation- nagroda I stopnia za realizację programów offsetowych, zwiększających zdolności serwisowe polskiego przemysł lotniczego.

Osttanią nagrodę I stopnia zdobył polski Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, zaś nagrody II stopnia powędrowały do UAVS POLAND sp. z o.o., Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno- Technologicznego S.A., ukraińskiego RADIONIX LTD, Kolejowych Zakładów Łączności oraz polskiej spółki TELDAT.

Ta ostania wzbudziła ogromne zainteresowanie, prezentując rewolucyjny Sieciocentryczny System Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN (System Zarządzania Walką Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku) , którego zasadniczy komponent/system HMS C3IS JAŚMIN jest już na globalną skalę eksploatowany w Siłach Zbrojnych RP. JAŚMIN obejmuje wszystkie płaszczyzny automatyzacji dowodzenia, nowocześnie wspierając działania sił zbrojnych i w najnowszej technologii zabezpieczając dla nich łączność. Jego twórcy wciąż poszerzają go o nowe technologie, usługi oraz funkcjonalność. System zapewnia także możliwość jego bezpiecznego wykorzystywania w sieciach o wysokich klauzulach niejawności, co potwierdziły testy wykonane przez NATO w lutym i marcu br.

Poza tym wręczono jeszcze 10 wyróżnień- 8 firmom polskim oraz jednej holenderskiej i ukraińskiej. We wręczeniu nagród uczestniczył po raz kolejny poseł Bartosz Kownacki. Zgodnie z tradycją, pierwszy dzień Air Fair dedykowany był wyłącznie wystawcom i zaproszonym gościom, natomiast drugiego dnia wstęp by dedykowany wszystkim.

Zobacz również

TELDAT UHONOROWANY PRZEZ RAYTHEON IDS NAGRODĄ DOSKONAŁY DOSTAWCA

Jest nią kolejne ważne wyróżnienie Raytheon IDS przyznane