Dwa dni wydarzenia i liczne platformy dyskusji zgromadziły blisko 1500 osób, w tym 130 przedstawicieli mediów z 57 redakcji z kraju i z zagranicy. Podczas Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa opiniami wymieniło się ponad 900 wysokiej rangi urzędników, ekspertów, przedstawicieli organizacji międzynarodowych z ponad 50 krajów.

Od 2006 roku Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego przyznaje nagrodę “Rycerza Wolności” wybitnym postaciom, promującym wartości reprezentowane przez generała Kazimierza Pułaskiego, takie jak: wolność, sprawiedliwość i demokracja. W tym roku „Rycerz Wolności” – replika szabli generała Pułaskiego – przyznana została Andersowi Foghowi Rasmussenowi, duńskiemu politykowi, premierowi Danii w latach 2001-2009 oraz byłemu Sekretarzowi NATO (2009-2014) w uznaniu za jego działalność podejmowaną w celu wzmocnienia integracji europejskiej i promowania europejskich wartości. Jestem zaszczycony otrzymaniem tej nagrody. Jako premier Danii byłem dumny z faktu, że Polska przystąpiła do UE, szczególnie podczas duńskiej prezydencji w UE w 2002 roku. To oznaczało zmianę strony w naszej historii, w której narodziła się nasza nowa Europa. Równie uprzywilejowany czułem się pracując w NATO z tak wieloma oddanymi Polakami, w tym z wieloma odważnymi Polakami w mundurach. Mam wielki szacunek dla Polski oraz dla siły i determinacji Polaków. Otrzymanie tej nagrody zainspiruje mnie do podwojenia moich wysiłków na rzecz promowania wolności, sprawiedliwości i demokracji, w tym poprzez nową fundację Alliance of Democracies, którą niedawno uruchomiłem – powiedział Anders Rasmussen.

Warsaw Security Forum to nie tylko sama konferencja, ale także wydarzenia towarzyszące, a wśród nich prezentacja polsko-literwskiego teamu “General Financing team Pitlane” i bolidu “Toyota Gazoo Racing Hilux” na rajd Dakar 2019. Wspólna litewsko – polska załoga w styczniu 2019 roku wystartuje po raz czwarty w najtrudniejszym rajdzie świata. Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Litwy Jacek Czaputowicz i Linas Linkevičius uroczyście przedstawili ekipę dwóch narodów: jednego z najbardziej znanych litewskich kierowców rajdowych Benediktasa Vanagasa oraz jego pilota, rajdowego mistrza Polski Sebastiana Rozwadowskiego. Jestem pod wrażaniem działalności nie tylko sportowym tego zespołu, ale także działalności na rzecz umocnienia więzi i zrozumienia miedzy naszymi państwami, promowania współpracy społecznej, – powiedział Minister Spraw Zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz podczas prezentacji bolidu. To nie jest prezentacja samochodu, ale symbol żywej przyjaźni i synergicznej współpracy narodów – podkreślił Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius. Polacy i Litwini od wieków byli najbliższymi sojusznikami. Świadczy o tym ponad 400 lat wspólnej historii. Swoim przykładem pokazujemy, że również dzisiaj Biały Orzeł i Pogoń reprezentują zawodowcy obu narodów, współpracujących ze sobą we wszystkich dziedzinach – mówił litewski rajdowiec Benediktas Vanagas.

Zobacz również

KOLEJNY MIĘDZYNARODOWY SUKCES C3IS JAŚMIN

Odniósł go Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS